Mobafire League of Legends Build Guides Mobafire League of Legends Build Guides

Build Guide by

Not Updated For Current Season

This guide has not yet been updated for the current season. Please keep this in mind while reading. You can see the most recently updated guides on the browse guides page.52K
Views
0
Comments
0
Votes
Rating Pending
Like Build on Facebook Tweet This Build Share This Build on Reddit
League of Legends Build Guide Author

Rammus FTW

Last updated on March 29, 2011
x
Did this guide help you? If so please give them a vote or leave a comment. You can even win prizes by doing so!
Vote
Comment

You must be logged in to comment. Please login or register.

I liked this Guide
I didn't like this Guide
Commenting is required to vote!

Thank You!

Your votes and comments encourage our guide authors to continue
creating helpful guides for the League of Legends community.

Cheat Sheet

Rammus Build

LeagueSpy Logo
Jungle Role
Ranked #18 in
Jungle Role
Win 55%
Get More Stats

Ability Sequence

1
7
9
12
15
Ability Key Q
2
4
5
8
14
Ability Key W
3
10
13
17
18
Ability Key E
6
11
16
Ability Key R

Not Updated For Current Season

The masteries shown here are not yet updated for the current season, the guide author needs to set up the new masteries. As such, they will be different than the masteries you see in-game.Masteries

 
 
 
 
 
4/
Sorcery
Alacrity
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Brute Force
 
 
 
 
 
 
 
Lethality
Improved Rally
 
 
 
 
 
 
Havoc
 
 

Offense: 9

 
 
 
 
 
Strength of Spirit
4/
Evasion
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Veteran's Scars
Willpower
 
 
 
 
 
 
Ardor
Reinforce
 
 
 
 
 
 
Tenacity
 
 

Defense: 12

 
 
 
 
 
4/
Awareness
Expanded Mind
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Quickness
Blink of an Eye
 
 
 
 
 
Intelligence
Mystical Vision
 
 
 
 
 
 
Presence of the Master
 
 

Utility: 9


Chapter 1

"Let's hug this turret" zwykłem powtarzać. Mimo wszystko staramy się farmić, ale tylko last hitować, w tym wypadku często lepiej jest kiedy to nasza wieża jest atakowana, ponieważ możemy zrobić tower taunta. Ale Jeśli mamy dobrą komunikację z partnerem to i możemy zrobić FB. Wystarczy aby jeden z naszych miał Stuna/Exhousta i można zrobić kombo Taunt potem Stun/Exh i Taunt. Oczywiście wcześniej odrobinkę pomęczyć przeciwników.

Mid:
Tutaj już poruszamy się kulką po planszy starając się pomóc gankować przeciwników, zwykle jakaś wieża jest zniszczona. Musimy pamiętać o tym, że w razie walki to my inicjujemy aby nasi mogli wygrać. Ważne jest też, aby zdawać sobie sprawę z faktu, iż Taunt i ucieczka w stronę naszych może dużo bardziej zmniejszyć szanse przeżycia przeciwnika niż zwykłe bicie go. Na tym etapie pamiętajmy o farmieniu Utilem. Nadrabiamy problemy z Early, a mały CD zachęca do używania Utila jak najczęściej.

Late:
Zawsze musimy być obecni podczas ganków, staramy się jak najczęściej tauntować wrogiego carry lub przeszkodzić w czyimś utilu. Tak naprawdę to większość opisu co mamy tutaj robić jest w Opisie skilli. Pamiętajmy tylko o wardach oraz tym, że z Utilem jesteśmy w stanie bardzo szybko niszczyć wieże, dlatego nie bójmy się tego robić.

- ZAWSZE PAMIĘTAJCIE, ŻE JEŚLI MACIE TROCHĘ WOLNEJ KASY KUPCIE WARDY ABY WSTAWIĆ W KRZAKI. KIEDY WIDZISZ WROGA MOŻESZ GO ŁATWIEJ ZGANKOWAĆ LUB UNIKNĄĆ GANKU.

Na mapce pokaże dwa podstawowe miejsca gdzie należy je wstawiać. Dodatkowo warto mieć warda przy buffach. Jeśli natomiast jesteście atakowani we własnym lesie warto tam też kilka postawić. Często grzecznie proszę, aby każdy kupił po jednym.

- Zawsze należy pamiętać, że jesteśmy TANKIEM, a to oznacza, że NIE kradniemy killi, jeśli jesteśmy w sytuacji, że wróg trafił w kleszcze ciebie i Xin’a to pozwól jemu dostać golda. Oni są od zabijania, ty od pomagania i przygotowania sytuacji. Wiem, że często będziesz cierpiał na brak golda itd., ale pamiętaj, że za asystę też dostajemy pieniądze, im więcej obrażeń zadamy tym większą. Oczywiście czasem też zabijemy, ale generalnie musimy pamiętać, aby dawać kille innym. Nie jest to nasz priorytet i tak damy sobie rade.

- Nie bój się umierać. Jeśli masz poświęcić siebie aby party wygrało, rób to chętnie. 4 lub 5 za jednego jest bardzo dobrą wymianą.

- Warto jeśli wiemy, że w przeciwnym party jest Jungler albo ktoś kto potrzebuje wczesnego golema, pomóż kolegom go zgankować, oczywiście jeśli nie masz przesłanek, że jego team będzie go chronił. Wjechanie w kogoś próbującego zabić golema kulką i zadanie mu kilku ciosów, w prawdzie go może nie zabić ale na pewno zniechęci i spowolni jego rozwój. Pamiętam partie kiedy z Twitchem gankowaliśmy przeciwnych WW lub Fidli tak, że po 2 zgonach rezygnowali i szli na lane mając 1 lvl kiedy my wszyscy mieliśmy 3-4.

- Tak btw. jakbyś nie wiedział TY inicjujesz.

Jeśli chodzi o TT to skille levlujemy inaczej. O ile na SR w pierwszej kolejności idzie Taunt to tutaj najważniejszy jest Powerball, głównie dzięki temu, że zadaje dobry AOE dmg co w walkach 3 vs 3 ma duże znaczenie. Następnie DBC i trochę taunta. Jest to spowodowane głównie inną specyfiką walk na TT i tym, że idąc w taunta w Mid game nie zadajemy prawie żadnego dmg, a jedyne co mamy to odwrócenie uwagi jednego Carry i zmniejszenie ich obrony. Niestety często niewiele to da gdy pozostali dwaj przeciwnicy rzucą naszego papierowego sojusznika i szybko on zginie. Lepiej pomóc naszym wygrać ganka. Taunt służy głównie ratowaniu naszych kiedy to ratując się ucieczką są gonieni przez wrogiego Morde i tylko szybki Taunt (nawet na 1 lvl) wystarczy aby dać im ten potrzebny czas aby uciec, można dać więcej (co levelować jako drugie Taunt czy DBC jest aktualnie w fazie testów u mnie).

Tutaj jeszcze chcę zacytować użytkownika Marxon6, który patrzy na TT trochę inaczej niż ja. Potestuje zobaczę jak się spisuje jego wersja, tymczasem zacytuje jego zdanie na tą mapę, ponieważ wydaje mi się sensowne.
W TT lepiej olać randuina i rushować sunfire cape, la****ując przez większość gry ciężko zarobić zbyt wiele złota, a marnowanie ulti do farmienia może się źle skończyć dla drużyny. Jeśli przeciwnicy są zbalansowani, możemy kupić Ramkiem sorcerki. Mercury treadsy są bardzo drogie a ich przydatność na rammusie nie jest zbyt wielka, rzadko kto marnuje stuny na tanku w TF. Nie podobają mi się także skille w TT. Dodawanie tak wiele w Q to nie jest dobry pomysł, taunt i DBC są znacznie bardziej przydatne. DBC w większości przypadków pozwala dominować na linii, w połączeniu z tauntem można szybko zmusić przeciwnika do odwrotu, natomiast poziomowanie kulki daje bardzo niewiele. Stojąc na linii wystarczy wyskoczyć z krzaków na kulce, a potem natychmiast w DBC. Rammus na DBC jest bardzo groźny, można się nim wbić pod tornado garena i to garen oberwie mocniej. Rammusa do trzymania się przy wieży mogą zmusić tylko najsilniejsi przeciwnicy, tylko trzeba mieć runki do mana regena bo inaczej trzeba stać na dupie po użyciu kilku skilli. Jeszcze masterki: ja osobiście robię 9.21.0 by zmaksymalizować efekt tremorsów. Ale więcej expa też jest bardzo przydatne, zwłaszcza na TT.