How much have you spent on LOL
This post's author thought the same thing as you, and it turns out to be quite expensive:
7 Columns x 19 Rows = 133 Characters 133 Characters That Fit Into the Rectangle + 1 Outlier = 134 Total
32 Champions x 975 RP = 31,200 Total RP
43 Champions x 880 RP = 37,840 Total RP
25 Champions x 790 RP = 19,750 Total RP
21 Champions x 585 RP = 12,285 Total RP
13 Champions x 260 RP = 3,380 Total RP
31,200 + 37,840 + 19,750 +12,285 + 3,380 = 104,455 Total RP
124 Rows x 4 Columns = 496 Total Skins
4 Skins x 3250 RP = 13,000 Total RP
24 Skins x 1820 RP = 43,680 Total RP
177 Skins x 1350 RP = 238,950 Total RP
179 Skins x 975 RP = 174,525 Total RP
97 Skins x 750 RP = 72,750 Total RP
88 Skins x 520 RP = 45,760 Total RP
3 Skins x 390 RP = 1,170 Total RP
151 Chromas x 290 RP = 43,790
13,000 + 43,680 + 238,950 + 174,525 + 72,750 + 45,760 + 1,170 + 43,790 = 633,625 Total RP
91 Summoner Icons x 250 RP = 22,750 Total RP
27 Ward Skins x 640 RP = 17,280 Total RP
22,750 + 17,280 = 40,030 RP
104,455 RP From Champions + 633,625 RP From Skins + 40,030 From Icons/Wards = 742,110 Total RP
That would be 49 packs of 15,000 for $4,900 and one pack of 7,200 for $50.
$4,900 + $50 = $4,950
This math was done about 1 year ago, so we can round up to about $5,200 now.
Credits for TheSmellOfPurple for doing all the math
For champions:
7 Columns x 19 Rows = 133 Characters 133 Characters That Fit Into the Rectangle + 1 Outlier = 134 Total
32 Champions x 975 RP = 31,200 Total RP
43 Champions x 880 RP = 37,840 Total RP
25 Champions x 790 RP = 19,750 Total RP
21 Champions x 585 RP = 12,285 Total RP
13 Champions x 260 RP = 3,380 Total RP
31,200 + 37,840 + 19,750 +12,285 + 3,380 = 104,455 Total RP
For skins:
124 Rows x 4 Columns = 496 Total Skins
4 Skins x 3250 RP = 13,000 Total RP
24 Skins x 1820 RP = 43,680 Total RP
177 Skins x 1350 RP = 238,950 Total RP
179 Skins x 975 RP = 174,525 Total RP
97 Skins x 750 RP = 72,750 Total RP
88 Skins x 520 RP = 45,760 Total RP
3 Skins x 390 RP = 1,170 Total RP
151 Chromas x 290 RP = 43,790
13,000 + 43,680 + 238,950 + 174,525 + 72,750 + 45,760 + 1,170 + 43,790 = 633,625 Total RP
For icons/wards:
91 Summoner Icons x 250 RP = 22,750 Total RP
27 Ward Skins x 640 RP = 17,280 Total RP
22,750 + 17,280 = 40,030 RP
104,455 RP From Champions + 633,625 RP From Skins + 40,030 From Icons/Wards = 742,110 Total RP
That would be 49 packs of 15,000 for $4,900 and one pack of 7,200 for $50.
$4,900 + $50 = $4,950
This math was done about 1 year ago, so we can round up to about $5,200 now.
TL;DR - A LOT of money
Credits for TheSmellOfPurple for doing all the math
You need to log in before commenting.
<Member>