This build has been archived by the author. They are no longer supporting nor updating this build and it may have become outdated. As such, voting and commenting have been disabled and it no longer appears in regular search results.
We recommend you take a look at this author's other builds.
This guide has not yet been updated for the current season. Please keep this in mind while reading. You can see the most recently updated guides on the browse guides page
Nidale AP *UPDATE* BUILD
Your votes and comments encourage our guide authors to continue
creating helpful guides for the League of Legends community.
Spells:
Flash
Ghost
Ability Order
Prowl (PASSIVE)
Nidalee Passive Ability
DMG / HEAL / OTHER
Total AP = 467,40
Why?
Masteries 0,6 x 18 = 10,8
Items 305
Rune 43,74
Total = 10,8 + 305 + 43,74 = 359,54
Rabadon's Deathcap buff 30% AP incrase = 359,54 x 0,30 = 107,86
SO TOTAL AP 359,54 + 107,86 = 467,40
DMG
JAVELIN TOSS
230 + 65%AP (467,40 x 0,65 = 303,81) = 533,81 Mdmg
250% dmg bonus 533,81 x 2,5 = 1334,53 Mdmg
Important 20 Magic Penetration from Sorcerer's Shoes and 15% from masteries its inaf, and no one prepared ; )
CD = 7s (40% cd reduction! (37% from items 3% from masteries) 7 x 0,4 = 2,8 (7 - 2,8 = 4,2)) = 4,2s
BUSHWHACK
260 + 40%AP (467,40 x 0,40 = 196,96) = 446,96 Mdmg
+ armor/magic resistance reduce 40 %
Traps last for 4 minutes.
CD = 18s (40% cd reduction) = 10,8s
TAKEDOWN
+ 100 additional dmg.
+ "Nidalee's next attack deals additional damage based on how low her opponent's life is (up to 200%). This attack cannot be dodged."
So basic attack 106 + skill buff 100 dmg = 206 dmg + life bonus buff 200% = 206 + 412 = 618 dmg <=> Im not shure that but dmg is realy big.
CD = 5s (40% reduce) = 3s
POUNCE
225 + 40%AP(467,4 x 0,40 = 196,96) = 446,96 Mdmg
CD = 3s (40% reduce) = 1,8s
SWIPE
300 + 20%AP(467,4 x 0,20 = 93,48) = 393,48 Mdmg
CD = 6s (40% reduce) = 3,6s
BASIC ATTACK DMG
106 dmg + (item buff 100% AP 467,4) = 573,4 dmg
CD 2s
Armor Penetration = 24,99 from rune and 6 from masteries = 30,99
AS = 50 %
HEAL
PRIMAL SURGE
180 + 125%AP(467,4 x 1,25 = 584,25) = 764,25
+ 20% from Spirit Visage (764,25 x 0,2 = 152,85) = 917,1 heal yourself.
CD = 10s (40% reduction) = 6s ! ! ! !
+ 60% AS buff = 110% AS !
TOTAL ITEM COST 12020
You must be logged in to comment. Please login or register.