Mobafire League of Legends Build Guides Mobafire League of Legends Build Guides

General Guide by TheExtreMixPlayGames

Not Updated For Current Season

This guide has not yet been updated for the current season. Please keep this in mind while reading. You can see the most recently updated guides on the browse guides page.6K
Views
0
Comments
0
Votes
Rating Pending
Like Build on Facebook Tweet This Build Share This Build on Reddit
League of Legends Build Guide Author TheExtreMixPlayGames

AD-Carry PL ( Draven | Vayne | Lucian | Ezreal )

TheExtreMixPlayGames Last updated on August 26, 2015
x
Did this guide help you? If so please give them a vote or leave a comment. You can even win prizes by doing so!
Vote
Comment

You must be logged in to comment. Please login or register.

I liked this Guide
I didn't like this Guide
Commenting is required to vote!

Thank You!

Your votes and comments encourage our guide authors to continue
creating helpful guides for the League of Legends community.

Team 1

LeagueSpy Logo
ADC Role
Ranked #9 in
ADC Role
Win 50%
Get More Stats

Ability Sequence

1
3
5
7
9
Ability Key Q
2
8
10
12
13
Ability Key W
4
14
15
17
18
Ability Key E
6
11
16
Ability Key R

Not Updated For Current Season

The masteries shown here are not yet updated for the current season, the guide author needs to set up the new masteries. As such, they will be different than the masteries you see in-game.Masteries

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
1/
Havoc
 
 

Offense: 21

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Legendary Guardian
 
 

Defense: 9

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bandit
Intelligence
 
 
 
 
 
 
Wanderer
 
 

Utility: 0


Guide Top

1.ADC - z czym to się je?

Rola adc, to jedna z najtrudniejszych ról w LoLu. Wymaga najwiekszej precyzyjności, przewidywania, obserwowania mapy, znajomości gry, cooldownów i podejmowania decyzji ze wszystkich ról jakie mamy (jest taką bardziej niebezpieczną wersją AP carry midlanera). Jako adc budujemy się głównie pod dmg z zazwyczaj jednym itemem defensywnym (qss, ga albo zefir) w przeciwieństwie do takiego AP carry midlanera, który może złożyć pare itemów ofensywnych, z którego większość da mu troche hp, mresów, armoru czy po prostu więcej przeżywalności. W przeciwieństwie do midlanera, my jesteśmy glass cannonem - robimy ogromne obrażenia, ale wystarczy chwila nieuwagi albo zła decyzja i wąchamy kwiatki od dołu.


Guide Top

2. Faza pickowania

Pickując postać w trakcie wyboru postaci musimy przede wszystkim wziąć to, czym czujemy się dobrze. W większej mierze tyczy się to SoloQ, gdyż ktoś, kto chce grać rankingowe mecze ze swoją drużyną, powinien posiadać większy champion pool, ale w tym poradniku skupimy się głównie na zwykłej drabince rankingowej. Pickujemy postać bez względu na to, jaki mamy enemy botlane. Gramy tym, czym umiemy najlepiej, bez względu na to, że nasz team krzyczy "pls no vayne, they have cait". Gra na bocie kończy się w około 15 minucie, czasami wcześniej a czasami później. Jeśli gramy na tak zwane kontry, staramy się głównie farmić. Kontrowanie linii polega na tym, żeby kompletnie zmiażdżyć przeciwnika. W końcu z jakiegoś powodu bierzemy ich coutner picki, prawda? W takim wypadku, nawet jeśli padniemy raz czy dwa, a nasza farma będzie dorównywała przeciwnikowi, to tak naprawdę nie my przegraliśmy, a przeciwnicy. Nie potrafili nas kompletnie zdominować, więc ich pick nie spełnił swojej roli.
Reasumując - pickujemy to, czym chcemy grać i czym się dobrze czujemy. Nie ma sensu pickować postaci tylko dlatego, że możemy skontrować przeciwnika. Potem może się okazać, że przeciwnik wcale nie jest taki słaby, ostro nami zaorał i w tym momencie włącza się tilt. A tego przecież nie chcemy.


Guide Top

3.Faza linii i farmienie

3.1 Itemy
W 90% wypadków zaraz po załadowaniu gry kupujemy miecz dorana wraz z potką i idziemy na linię. Jednakże, czy zawsze jest to dobry pomysł? Grając adc z małym zasiegiem (patrz np vayne) musimy się dwa razy zastanowić nad kupnem itemów. Jeśli gramy taką Vayne i widzimy w enemy teamie Caitlyn i Sone albo Annie, to możemy pożegnać się z jakimkolwiek farmieniem (oczywiście zakładając, że przeciwnicy grają na Twoim poziomie). Kupując miecz dorana i potke po 2 minutach musimy wracać znowu do bazy. Jeśli przeciwnik ma nad nami ogromną przewagę w pickach, to lepiej będzie zagrać defensywnie. Kupić wtedy tarcze dorana i potke. Zamiast AD dostaniemy 80 zdrowia, 6 pasywnego regenu hp i pasywkę, która blokuje 8 dmg z autoatacków i umiejętności. Wydaje się, ze 8 dmg to nie jest wcale dużo, ale w early nie raz może nas uratować. Jeśli gramy na taką linie i w dodatku mamy postać, która potrzebuje many, możemy jeszcze zamiast tego kupić flaske i 3 potki. Widziałem tez ludzi, którzy kupowali cloth armor i 5 potek. Rozwiązanie dobre jak każde inne.
3.2 Droga na linię
Jeśli nasz jungler zaczyna junglować od drugiej strony mapy, to jeśli mamy tankowatego supporta, to możemy wziąć golemy/grompa. Jeśli nasz support nie jest jakiś super wytrzymały, a jungler tak czy siak zaczyna od strony blue buffa, to możemy wziąć małego golema. Daje on niewiele, ale zawsze to jakaś przewaga. Niestety tylko zaczynając po stronie niebieskiej możemy sobie na to pozwolić.
3.3 Przewaga 2 lvlu
Jak tylko przyjdzie pierwsza fala creepów, powinniśmy od razu zacząć pushować, zaczynając od casterów (tych dystansowych). Chodzi tutaj głównie o przewagę w lvlu. Jak tylko wbijemy 2 lvli i nie zepchnęliśmy przeciwnika zbyt głęboko, możemy rzucić się w niego all in. My i nasz support mamy 2 lvl, przeciwnicy dalej mają 1. Na tym poziomie gry, przewaga dodatkowej umiejętności może nam pozwolić zgarnąć łatwego kila. Musimy tylko uważać na creepy, nie wolno ich lekceważyć. Małe skubańce czasami potrafią zrobić więcej niż dwóch przeciwników razem wziętych. Rzucając się na przeciwnika najprawdopodobniej:
a)zabijemy i zgarniemy first blooda
b)wymusimy na nich użycie summoner spelli
c)mocno ich obijemy, przez co odetniemy ich od farmy a sami będziemy odczuwali mniejszą presję na linie
d)zginiemy - jeśli zginiesz na linii, to najwidoczniej źle zanalizowałeś sytuacje/zdivowałeś/nie zwróciłeś uwagi na miniony albo po prostu przeciwnik Cie ograł.
Tak czy siak, jeśli wynikiem naszej akcji nie był wariant d - gratulacje. Wygrałeś pierwszą potyczkę na linii.
3.4 Farmienie
Jedną z najważniejszych umiejętności dla każdej linii jest poprawne zabijanie creepów. Nikt Ci nie da idealnego sposobu na dobijanie potworków, możesz to zrobić tylko i wyłącznie sam się ucząc. Zacznij uczyć się grając przeciwko botom. W ten sposób nauczysz się farmić. Potem przerzuć się na normale - dzięki temu nauczyć się farmić pod presja. 15 minionami przewagi jesteś w stanie zrekompensować sobie utratę first blooda. Ogólnie rzecz biorąc czasami farma jest ważniejsza od killi, także mądrze podejmuj decyzje. Jeśli bez względu na kille i dedy w 13 minucie masz 100 creepów, to znaczy, że farmisz dobrze.
3.5 Ganki i wardy
Wardy to jest podstawa jestestwa na linii. Jeśli uważasz, że od wardowania jest tylko i wyłącznie support, to lepiej szybko zmień swoje nastawienie. Po powrocie do bazy i zakupieniu itemów, zostaje Ci w bagu 100 golda. Nie inwestuj tych pozostałości w przyszłe itemy, tylko kup warda, a nawet dwa. Czasami zdarzy się tak, że Twojemu supportowi skończa się wardy, oboje nie macie trinketów i co teraz? Ryzykować i farmić, w nadziei, że przeciwny jungler nie przyjdzie? Błąd. Grając adc zawsze spodziewaj się niespodziewanego. Jeśli jeden ward, kosztujący 75 golda może uratować Ci życie i pozwoli, abyś w spokoju dofarmił jeszcze kilka fal, to koszt zwróci Ci się z procentem.
Jeśli chodzi o same ganki. Jeśli masz owardowanego całego bota, to NIE UŚWIADAMIAJ wrogiego junglera, że wiesz po jego obecności. Zachowuj się normalnie, po prostu nie staraj się wbijać w przeciwnika ani nie wystawiaj się. Przeciwny jungler straci za ten czas sporo expa i czasu. Pokazując mu, że wiesz o nim, dajesz mu informacje "idź expić i zbierać golda'. I po co? Każda przewaga dla Twojej drużyny jest istotna. Jeśli natomiast Ty dostajesz ganka od swojego sojusznika, nie zaczynaj nagle zmieniać swojego stylu gry. Jeśli grasz agresywnie, nie zmieniaj się nagle w potulną owieczkę. Jeśli masz myślących przeciwników, od razu wyczują, że coś się święci. Grasz agresywnie i Twój jungler jest tuż obok? Kontynuuj to. Grasz pasywnie chroniąc się pod wieżą? Czekaj na odpowiedni moment. Najprawdopodobniej Twój jungler albo support zaczną walkę, dopiero teraz rzuć się ze wszystkim co masz.
Nie każdy gank musi się kończyć killem. Jeśli udało Ci się spalic summonere przeciwnika albo zmusić go do cofnięcia się - wygrałeś potyczke i najprawdopodobniej smoka/wieżę.
3.6 Obijanie przeciwnika
Obijać przeciwnika powinniśmy za każdym razem, gdy tylko mamy na to okazje. Widzisz przeciwną Vayne, która zbliża się do twojego miniona celem zabicia go? Podejdź, zaatakuj ją i wycofaj się. To tylko jeden autoatak, którym ją zaatakujesz, a sam przy tym nic nie stracisz. Pięć takich wymian i możesz pokusić się o kila. Jeśli natomiast jest na odwrót - przeciwnicy są w tym lepsi, to odpuść. Czasami lepiej jest stracić miniona czy dwa kosztem swojego życia.


Guide Top

4.Midgame

Tak zwany środek gry. Większość walk skupia się na środkowej linii i smoku. W midgame jako adc powinieneś już mieć Infinity Edge, Statika i buty. Pierwsze itemy różnią się od postaci, którą gramy.
4.1 Różnica pomiędzy Statikiem a Phantom Dancerem.
Ja osobiście rozbijam te dwa itemy na 2 fazy gry. Statik midgame, Phantom Dancer lategame. Czemu? Otóż statik daje nam sam w sobie 400 obrażeń aoe, z czego 100 idzie na target (te obrażenia mogą byc krytyczne, co daje 800 obrażeń AOE, 200 na osobę + jeszcze pasywka z Infinity Edge). W late game 100/200 obrażeń na target tak naprawdę nic nie daje, ale w midgame, jeśli walniemy kogoś naszym autoatakiem, wejdzie nam crit, to zadamy : Obrażenia krytyczne z AA + obrażenia 200 dmg ze statika, co daje jakieś 400-600 dmg ze zwykłego, jednego autoataku. Zakładając, ze przeciwny adc ma 1500 życia, zabieramy mu 1/3 ze zwykłego autoatacku. Nieźle, prawda? Jeśli miałbym doradzać odnośnie tych dwóch itemów, to proponuje na początku kupić statika, a na samym końcu, mając już full build, wymienić go na Phantom Dancera. W lategame Phantom Dancer jest bez porównania lepszy od Statika.
4.2 Objectivy
W midgame powinniśmy się skupić głównie na pushowaniu linii i zbieraniu smoków. Z takimi postaciami jak Kalista/Vayne/Kog'maw można spróbować zrushować barona. Na tym etapie gry, jest to olbrzymia przewaga, ale bardzo ryzykowna.
4.3 Niebieski trinket
Schodząc z lini powinieneś zainwestować w Scrying Orb, niebieski trinket. Wielu ludzi nie potrafi go dostatecznie docenić, ale moim zdaniem jest to idealny trinket dla dla ADC. Przy próbie zwardowania zazwyczaj nasi sojusznicy mają już jakieś itemy defensywne, więc mają większe szanse na przeżycie w razie ewentualnego wyłapania. Ty, jako ADC, masz znacznie mniejsze pole do manewru. Jako squishy target najprawdopodobniej zginiesz w ułamku oka. Dzięki trinketowi, który co prawda ma mały zasięg przed ulepszeniem (to tylko 250 golda, pamiętaj o tym), zawsze daje Tobie i Twoim sojusznikom bezpieczną wizję. Także warto o tym pamiętać.
Ogólnie midgame polega na zbieraniu smoków, pushowaniu i farmieniu. Jeśli mamy w drużynie jakąś przewagę, to midgame jest idealnym czasem na wykorzystanie jej. Czym bardziej gra zbliża się do lategame, tym bardziej szanse stają się wyrównane (pod względem golda i itemów, smoki to inna sprawa)


Guide Top

5.Lategame

Lategame polega głównie na teamfightach i walk o barona. Drużyna, która ma czas spawnu smoka, może wziąć go w dosłownie kilka sekund, zanim przeciwnicy zdążą w ogóle zareagować. Masz jedną z najwazniejszych ról w całej drużynie - zadawanie kosmicznych obrażeń. Jeśli w tej fazie gry zginiesz przez głupotę albo brawurę, najprawdopodobniej przegrałeś właśnie cały mecz. Nieważne, czy jest 30 do 60, czy 60 do 30. W tej fazie gry wszyscy maja full buildy i liczy się tylko to jak gramy i jakie decyzje podejmujemy. Dlatego nie chodz bez wizji, nie facecheckuj. W tak późnym etapie gry powinieneś już mieć niebieski trinket, zastępujący Clairvoyance. Używaj go gdy tylko możesz. Pamiętaj - dobry adc to żywy adc.


Guide Top

6. Pozycjonowanie w teamfightach

Jedna z najtrudniejszych rzeczy, których musi przestrzegać dobry adc. Dobre pozycjonowanie wcale nie jest takie proste, szczególnie jeśli gramy sami z 4 obcymi osobami. W każdym razie są pewne schematy, którymi powinieneś się kierowa
6.1 Nie jesteś tankiem ani inicjatorem
Pamiętaj o tym. Nie jesteś Leoną czy Alistarem, który może biegać sobie po teamfightcie we wszystke strony, zupełnie olewając nadchodzące obrażenia. To, co im zabierze 10% hp, Tobie weźmie 50%. Spokojnie poczekaj na inicjację którejś ze stron. Zawsze, ale to zawsze bądź w drugiej linii.
6.2 Nie rzucaj się od razu
Jeśli któraś ze stron zainicjuje a Ty nie jesteś w dobrej pozycji, znajdź taką. Nie ma sensu na agresję reagować agresją (heh, żartuje), stosując orbwalking (będzie o tym później) spokojnie znajdź dobrą pozycję i zacznij ich zjadać.
6.3 "Focus XXX"
Czy to jungler, czy to midlaner, wszyscy powinni focusowac przeciwnego APC i ADC. Ciebie i supporta (są wyjątki) to nie dotyczy. Twoim zdaniem jest zrobić jak najwięcej obrażeń. Powinieneś się skupić na osobie najbliżej Ciebie, bez różnicy czy jest to tank czy nie. Nie powinieneś ich ignorować (wyjątkiem jest sytuacja, że stoi obok ciebie przeciwny Malphite, który użył wczesniej ulta i nie ma żadnych itemów pod zadawnie obrażeń - jeśli jesteś wystarczająco sprytny możesz go po prostu zignorować i podchodzić pod kogoś innego), bijesz tego, który jest najbliżej Ciebie.
6.4 Wardy w teamfightcie
Czy ze zwykłym trinketem czy z niebieskim, jeśli przeciwnik wejdzie w krzaki a twoja drużyna nie ma w nich wizji, od razu użyj tam swojego trinketa. Da ci to wizję na przeciwnika - czy ucieka dalej, czy ktoś tam na czeka, żeby cię zaskoczyć albo czy on szykuje jakieś dzikie akcje. Wizja jest przewagą.


Guide Top

7.Orbwalking

Orbwalking nie jest sztuką łatwą, ale tak jak farmienie jest jedną z podstawowych i niezbędnych umiejętności ADC (tyczy się to wszystkich postaci i wszystkich ról, ale najlepiej obrazuje to gra ADC). Nie będe opisywał wszystkiego po kolei, wstawię filmik, który idealnie prezentuje to, o co chodzi w orbwalkingu i jak to się je.
https://www.youtube.com/watch?v=Og4og3oZ9Fc

A tutaj mała pokazówka w wykonaniu Crs Piglet'a co możemy osiagnąc stosując orbwalking
https://www.youtube.com/watch?v=pFpA9U1disA
Tak jak wspomniałem wcześniej - nie jest to łatwa sztuka, ale przydatna dla każdej roli. Nauczenie się jej będzie owocowało wyższymi dywizjami :)


Guide Top

8.Itemizacja

Tutaj napiszę tylko skrótowo, gdyż każdy rodzaj adc będzie się budował inaczej. Corki na początku zainwestuje w Triforce i Buty dla maga z magic penetration. Jinx pójdzie w infinity edge, a Vayne czy Kalista raczej skupią się na BOTRKu. Adc nie ma zbyt wielu itemów do wyboru. Jedyne, co możemy rozważać, to kupno itemu defensywnego.
Zależy to od drużyny przeciwnej, na Zeda czy Lissandre lepiej kupić QSS a potem go ulepszyć w miecz, na drużyny pokroju "wombo combo" Guardian Angel sprawdzi się o wiele lepiej, natomiast na drużyny z ogromna ilością stunów i wyciszeń można zbudować Zefira. Do wyboru do koloru.


Guide Top

9.Podsumowanie

Rola ADC to niestety niewdzięczna rola. Jeśli trafimy na supporta, który wie co robi, możemy praktycznie sami wygrywać mecze. Jeśli natomiast nasz wspierający ma podłoże intelektualne na poziomie ameby, możemy mieć bardzo, ale to bardzo trudny laning phase. Aż do midgame to, czy wygramy botlane czy go przegramy zależy w większej mierze od naszego sojusznika. Jednakże, sama rola ADC jest przyjemna. Bo któż nie chciałby patrzeć na Vayne, która na 3 auto ataki zabija przeciwników?


Mobafire

General Guides

League of Legends

More Guides

The Charts


Featured

30 Days

All Time

Popular
Top Guide by Champion