Mobafire League of Legends Build Guides Mobafire League of Legends Build Guides

Yasuo Build Guide by Deadly98Strike

Not Updated For Current Season

This guide has not yet been updated for the current season. Please keep this in mind while reading. You can see the most recently updated guides on the browse guides page.19K
Views
1
Comments
1
Votes
Rating Pending
Like Build on Facebook Tweet This Build Share This Build on Reddit
League of Legends Build Guide Author Deadly98Strike

Hasaki!(A detailed Yasuo Guide)(Even in turkish language for

Deadly98Strike Last updated on February 1, 2015
x
Did this guide help you? If so please give them a vote or leave a comment. You can even win prizes by doing so!
Vote
Comment

You must be logged in to comment. Please login or register.

I liked this Guide
I didn't like this Guide
Commenting is required to vote!

Thank You!

Your votes and comments encourage our guide authors to continue
creating helpful guides for the League of Legends community.

Yasuo Top Lane

[VS]

Yasuo Mid Lane

LeagueSpy Logo
Top Lane
Ranked #24 in
Top Lane
Win 49%
Get More Stats

Ability Sequence

1
7
8
Ability Key Q
3
14
15
17
18
Ability Key W
2
4
5
6
9
10
12
13
Ability Key E
11
16
Ability Key R

Not Updated For Current Season

The masteries shown here are not yet updated for the current season, the guide author needs to set up the new masteries. As such, they will be different than the masteries you see in-game.Masteries

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
1/
Havoc
 
 

Offense: 21

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Legendary Guardian
 
 

Defense: 9

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bandit
Intelligence
 
 
 
 
 
 
Wanderer
 
 

Utility: 0


Guide Top

Introduction

Hello and welcome to my guide.It is about Yasuo.I put slowly all mathcups.I am in Tr Server and my league is gold 5.

(Merhaba ve hoşgeldiniz rehberime.Bu Yasuo ile ilgili bir rehber.Her bir karşılaşmayı sırasıyla koyucağım(biraz ağır olucak :D)Tr serverında oynuyorum ve ligim altın 5'dir.)


Guide Top

Who is Yasuo?

Yasuo is a melee carry champion WHO deals tons of phsyical damage.Yasuo is very viable for every games.He has a powerfull skillset.And a 50% Armor pen attached to the ult.And a cc form his q(2'rd Q).And his e offers he to reach much mobility.

(Yasuo bir yakın dövüş taşıyıcısıdır.Yüksek hasarı ile ünlü olan bu şampiyonun yetenekleri güçlüdür.Ultisine eklenmiş birde %50 zırh delmesini sayarsanız ne kadar op bir şampiyon olduğunu anlarsınız.Q'sunda ise mükemmel bir alan etkisi vardır.Aynı zamanda e'si ile mükemmel bir hareket kabiliyeti vardır.)


Guide Top

Pros / Cons

Pros[/color
-He has a skill which actives aa buffs.
-Q Can crit(Base damage can crit too)
-Has the best form of cc(Knockup)
-Synergs well with knockup Champions.
-Plays Maker
-Extremely Mobile
-His q reduced by attack speed.


Cons

-Too Squishy(For A Top Laner)

-Can be hard vs'ing a melee champion.(Jax etc)
-Countered hard by many top laners(Darius,fiora,jax etc)
-Needs Items for maximum damage
-2'rd Q is a skillshot
-Needs a cc maker champion to reach maximum effect of his ult


Guide Top

What's New?

08.09.2014-Added Matchups in English language.
08.09.2014-Changed Runes in build.
02.01.2015-Updated for Season 5.


Guide Top

Synergs

Yasuo synergs well with

-Alistar

-Malphite

-Zac

-Cho'gath

-Lee Sin

-Braum


Guide Top

Matchups(In Turkish Language)

Darius:Ekmek bulamıyorlarsa teq yesinler diyen bu arkadaşımız,koridorda bizi bi hayli zorlıycaktır.Fakat ganklere açıktır.Mümkünse kill vermemeye ve jungler çağırmaya çalışın.Oyun başı vs.lere sakın girmeyin sizi alacaktır.Eğer itiyorsa bırakın itsin kule altında pek bir şansı yok.Puan olarak 6 puan veriyorum.Yenebilirsiniz fakat sizi yenme olasılığı daha fazladır.Ultisi biraz canınızı sıkıcaktır.

(IIIIIIIIII)

Aatrox:Acaip bir sustaini ile karşımıza çıkan aatrox,koridorda bizi fazla zorlamıycaktır.Fakat bir lane bully olduğundan 1-2 kill dahi olsun vermeyin.Üstünlüğü hemen ele geçirebilir.7 veriyorum sizi fazla zorlamıycaktır ama pro aatrox sizi yenebilir.Düz ataklarına güvendiğinden onu cclemek(hortum atmak,ulti atmak)etkinliğini düşürecektir.Dolasıyla ultimiz bir nevi counterı sayılabilir.E'lerini bloklamaya çalışın.Ve q'sunun ortasında durmayın.Ve pasifine dikkat edin.

(IIIIIIIIII)

Renekton:En güçlü olduğuna inandığım bir solo top olan Renekton,bizi zorlıycak şampiyonlardan biridir.Oynarken fazla baskın olmamaya yada destekle azıcık agresif oynamaya bakın.Renektonun kötü taraflarından biri eğer ona 1 kill dahi verirseniz üstünlüğü ele geçirecek olmasıdır.Ad itemleri bitirip tank kasmaya başladığı an bitmiş olursunuz.3 kill almış bir renektonu vs.lerde asla alamazsınız.Fakat kilsiz olduğu zamanlar kill avantajlarını kullanın ve kesin killeri kaçırmayın.Bu arada ultisini ulti atmadan önce kullandırtın ve avantaj sağlamasını engelleyin.Puan olarak 4 puan vericeğim.Bir lane canavarı olduğundan bir hayli zor olucaktır yenmek.

(IIIIIIIIII)

Nasus:Oyunun başında suratına güleceğiniz,her daim alacağınız,dalga geçiceğiniz bir karakter olan Nasus,yinede küçümsenmemesi gereken bir şampiyondur.Çünkü oyun sonu en güçlü solo top olur.Mümkünse agresif oynayın fakat fazla ittirmeyin.Minyon almasını engelleyen.ASLA VE ASLA kule altına ittirmeyin.45'da 550 stack yapan nasus feedlemiş olsa bile herkesi tekleyip oyununuzu tehtid eder.Oyun başı size agresif oynuyorsa(yüksek ihtimalle)noobtur.Bir nasusda daima bi teleport bulunur.Bu yüzden lanede fazla kalmayın gittiği anda sizde geri dönün.8 veriyorum.Sizi hiç zorlamaz lane kısmında.Fakat stack kasarsa bu puan 2'ye düşer.Ultisine dikkat edin yine.Renektondaki gibi ulti atmadan önce kullandırtın ultisini.

(IIIIIIIIII)

Jax:Silah ustası olan bu saldırı hızı bağımlısı solo top Jax,sizin counterınızdır doğal olarak sizi zorlıycaktır.Hasarı oyunun her kademesinde sizden yüksek olucaktır.(Tflerı saymıyorum.Teke teklerden bahsediyorum.)E'sini açınca mümkünse fazla vurmayın ve e'sını ekin.Bir gankte asla e'sınden sersemletme yemeyin.Sizin gibi herhangi bir sustaini olmadığından tavsiye edeceğim taktik şudur.İlk başta onu kulesinin altına kadar itin ve üstünlük kurun.Size karşılık veremiycektir.Kill avantajlarını kaçırmayın.Ve minyondan uzak tutun.Yinede q ve ultimiz sayesinde jaxı aldığımız için.7 puan veriyorum.Ultinin zırh delme vermeside ayrıca jaxın ultisinin counterıdır.

(IIIIIIIIII)


Guide Top

One of my Last Matches

Yasuo laning vs Malphite(İn Tr server)
[img=]


Guide Top

Matchups(English)(It is finally out.)

Darius is a top laner WHO deals more damage on more time.(He is a fighter doe.)He is very strong compare to Yasuo.(I saying this in early game.)But Darius shines in early.In early as Yasuo you shouldn't play too agressive.Play defensive and farm.When your jungler comes gank, cc him with your q(2'rd Q).He hasn't got a gapcloser or a gapmaker.He is open to ganks.When late game comes You will be more relax as Darius loses all his Powers of his skilset.(Not ult.)I give 6 in scoreboard.He is strong but not that strong.His late game is a thrash.

(IIIIIIIIII)

Aatrox is a top laner WHO have lots of sustain from his W.But his ratios are awful.
He has a gapcloser and sustain which is a problem for you.And had a passive that brings him alive 1 more time.In early play a little bit agressive.Harras him and farm from minions.Your ult is a counter to Aatrox(Why?)Your ult is a cc that 1 seconds with q(2 seconds.).Aatrox is a autoattacker.CC him is a advantage.I give him 7 in scoreboard.He maybe stronger than Darius.But his late game thrash as well as Darius.Early game is a little bit hard.

(IIIIIIIIII)

Here is the butcher of the top lane.He is very very strong compare to Yasuo.If you give him a 3-4 kills.You cannot kill him even more.Play defensive and farm.Don't push.Call your jungler and get kill advantages.He is a lane bully which is hard for you.He is a little bit hard to kill but not impossible.I gave him 4 in score board.

(IIIIIIIIII)

As Yasuo you had very well farm and lots of kills.He had a awful early game.Play aggresive but not too agressive.And dont push him to his tower.Kill him If he play aggresive.A nasus player always get a teleport so don't stay too much longer in lane.
Don't allow him to gain stacks.If you allow him to gain stacks.You much stronger than you.
Then he carries the game.(The much strongest late game champ(İn top lane))I gave him 8 in scoreboard.But ıf he gain stacks ıt turns to 2.

(IIIIIIIIII)

Jax is more stronger than you every stage on game.But he needs farm.As Yasuo you play aggresive and kite him with your q.Don't die to him.In ganks knockup he with your q.
Your ult is a counter to his ult.(Armor pen)I gave him 7 in score board.He is strong but you kill him with your ult and q.

(IIIIIIIIII)


Guide Top

Let's Talk About IE Nerfs.

You guys noticed that IE(Infinity Edge)has been nerfed last patches.Like all ADC's,It effects Yasuo as well.So We build Statikk If we want but we will lose a 10% crit chance.
Other way,We build PD(Phantom Dancer) in the slot of Statikk.And we gain 100% crit chance late game.Sounds so awesome,İsn't it? Well,We lose an 200 magic damage on cd from Statikk.(Normally 100 magic damage,Magic damage crits as well.)I personally think that Statikk will be better on Yasuo as always.But I let you guys test this and Send me the results.