Mobafire League of Legends Build Guides Mobafire League of Legends Build Guides

Varus Build Guide by Fenarid

Not Updated For Current Season

This guide has not yet been updated for the current season. Please keep this in mind while reading. You can see the most recently updated guides on the browse guides page.42K
Views
7
Comments
5
Votes
Rating Pending
Like Build on Facebook Tweet This Build Share This Build on Reddit
League of Legends Build Guide Author Fenarid

Polski poradnik Varus ADC [PL language]

Fenarid Last updated on January 20, 2013
x
Did this guide help you? If so please give them a vote or leave a comment. You can even win prizes by doing so!
Vote
Comment

You must be logged in to comment. Please login or register.

I liked this Guide
I didn't like this Guide
Commenting is required to vote!

Thank You!

Your votes and comments encourage our guide authors to continue
creating helpful guides for the League of Legends community.

Ability Sequence

1
4
5
7
9
Ability Key Q
2
8
10
12
13
Ability Key W
3
14
15
17
18
Ability Key E
6
11
16
Ability Key R

Not Updated For Current Season

The masteries shown here are not yet updated for the current season, the guide author needs to set up the new masteries. As such, they will be different than the masteries you see in-game.Masteries

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
1/
Executioner
 
 

Offense: 21

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Honor Guard
 
 

Defense: 9

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Pickpocket
Intelligence
 
 
 
 
 
 
 
Nimble
 
 

Utility: 0


Guide Top

WSTĘP / INTRODUCTION
Witam wszystkich w moim poradniku, mój nick to Fenarid i gram w LoLa od jego początków. Moimi ulubionymi Championami są Varus, Darius i Riven.

Niniejszy poradnik dedykowany jest graczom początkującym, którzy jednak pierwszą styczność z LoLem maja już za sobą.

Nie twierdzę, że to jedyny słuszny build dla Varusa. Jest to po prostu mój build, który sprawdzał się wielokrotnie, należy pamiętać jednak, że nie ma buildu uniwersalnego i nawet najlepszy, trzeba dostosowywać pod sytuacje w grze.

Miłej lektury.Jeśli jednak jesteś totalnym noobem i mimo wszystko chcesz przeczytać ten poradnik oto słowniczek dla Ciebie:

AD - Attack Damage (Obrażenia Fizyczne)

Carry - zazwyczaj champion który na początku gry jest słabszy a jego moc rośnie wraz z postępem w grze. Jego zadanie polega na zadawaniu jak największych obrażeń drużynie przeciwnej.

ADC - Attack Damage Carry (Champion który specjalizuje się w zadawaniu obrażeń fizycznych)

AP - Attack Power (Obrażenia Magiczne)

APC - Attack Power Carry (Champion specjalizujący się w zadawaniu obrażeń magicznych)

CC - Crowd Control (pojecie oznaczające wszelkiego rodzaju umiejętności gdzie tracimy całkowitą lub częściową kontrolę nad Championem. np. Spowolnienia, Ogłuszenia, Przyciągnięcia, itp.)

CD - Cool Down (czas pozostały do ponownego użycia umiejętności)

HP - Hit Points (punkty życia)

Sustein - przeżywalność, często jako czas, jak długo możemy pozostać na linii nie wracając do bazy


Guide Top

PLUSY I MINUSY / PROS & CONSVarus jak każdy Champion ma swoje wady i zalety, a jak rzecze Sun Tzu "Poznaj siebie i poznaj swego wroga, tylko wtedy Twoje zwycięstwo będzie całkowite".

Głupio się kłócić z martwym Chińczykiem tak więc czas poznać swoje możliwości i ograniczenia.+ Dystansowy AD Carry
+ Ma świetne 2 CC
+ Niezły farmer
+ Bardzo dobry w harasowaniu
+ Możlowość zrobienia hybrydy lub AP Carry
- Papierowy
- Wrażliwy na CC
- Potrzebuje farmy
- Nie ma umiejętności ucieczkowychJuż na pierwszy rzut okiem widać, że w pierwszej linii to my walczyć nie będziemy, co to to nie. Zadaniem Varusa jest trzymać swój tyłek jak najdalej od wrogich Championów i skubać ich z dystansu.

Najważniejsze jednak Twoje zadanie to NIE GINĄĆ. ADC czy APC który często ginie sam ma mało złota i co gorsza dostarcza jeszcze złoto przeciwnikowi. Co z kolei sprawia, że pod koniec meczu, kiedy będzie najbardziej potrzebny, nie będziesz w stanie wesprzeć należycie swojej drużyny a to z kolei oznacza przegraną.


Guide Top

ZAKLĘCIA / SPELLSVarus może śmiało używać kilku rodzai spelli, z czego jeden jest właściwie obowiązkowy. Jest nim oczywiście Flash, ale po kolei.

[PRZYDATNOŚĆ: 10/10] Spell który bardzo często ratuje nam skórę i wyrywa nasz sponiewierany żywot z uścisków śmierci. Zdarza się go również używać ofensywnie aby dogonić uciekającego przeciwnika. Wymaga nieco wprawy i wyczucia.

[PRZYDATNOŚĆ: 9/10] Kolejny ratujący życie Spell, tym razem jednak możemy uratować nie tylko siebie ale i życie innych osób znajdujących się w pobliżu.

[PRZYDATNOŚĆ: 9/10] I jeszcze jeden Spell mogący uratować naszą skórę z opresji. Skuteczna obrona przeciwko Championami dysponującymi mocnymi CC.

[PRZYDATNOŚĆ: 8/10] Ponieważ Varus musi dużo farmić ten Spell bardzo nam w tym pomaga. Nie tylko przyspiesza Twój powrót na linie ale i czasem przydaje się aby przenieść się w pobliże jakiegoś ganka lub pomóc w obronie innej linii.

[PRZYDATNOŚĆ: 8/10] Bardzo dobry finisher, ale ponieważ Varus raczej nie powinien mieć problemu z uciekającymi przeciwnikami (2 CC i Q o dużym zasięgu) dlatego osobiście rzadko z niego korzystam. Spell ten również redukuje leczenie więc przydaje się przeciwko niektórym Championom.

[PRZYDATNOŚĆ: 7/10] Exhaust pełni dwie role, spowalnia przeciwnika i zmniejsza zadawane przez niego obrażenia. Całkiem przydatne i można stosować zarówno defensywnie jak i ofensywnie.

[PRZYDATNOŚĆ: 7/10] Spell ten powoduje 10s przyspieszenie poruszania się. Przydatny do pościgów jak i wycofywania się na z góry upatrzone pozycje.

Pozostałe Spelle uważam za mniej przydatne. Dlatego nie będę ich omawiał. Jeśli ktoś jednak lubi to może jeszcze śmiało stosować Barrier czy Clarity.


Guide Top

PRZEDMIOTY / ITEMSZaczynamy z dosyć tradycyjnego otwarcia a więc: Boots of Speed + 3x Health Potion. Potiony dokupuj przy każdej wizycie w bazie. Będą się przydawać mniej więcej do 6-8 lv.

Nie wiele tu do wyjaśniania, podbija zadawane przez Ciebie obrażenia i jest itemem na drodze do Infinity Edge. Jeśli jednak do bazy musiałeś wrócić zanim nazbierałeś na B. F. Sworda a przeciwnik mocno Cię ciśnie, kup najpierw Doran's Blade.

Spore obrażenia do tego niezła szansa na zadanie krytycznych obrażeń, które jeszcze dodatkowo zostają zwiększone o 50%. Dobrze się uzupełnia z Phantom Dencerem.

Mało kto kupuje tak wcześnie ulepszone buty, co znacząco podnosi Twoją przeżywalność w początkowej fazie gry, wtedy kiedy jesteś najsłabszy, dodatkowo zwiększają szybkość ataku a więc i możliwości farmy.

Teraz mamy do wyboru dwie możliwości albo idziemy po Runaan's Hurricane albo decydujemy się na Phantom Dancer.

Jeśli do tego momentu gry, szło nam dobrze i jesteśmy z przodu z itemami a twojej drużynie udało się nie sfeedować nikogo w drużynie przeciwnej to Runaan's Hurricane powinien być Twoim następnym wyborem. Olbrzymi attack speed i obrażenia zadawane przez 3 strzały jednocześnie są nie do przecenienia, zarówno w gankach jak i farmieniu.

Często jednak jest tak, że w drużynie przeciwnej jest co najmniej jedna osoba nieźle sfarmiona i trudna do ubicia. W takim przypadku Phantom Dancer i jego szansa na krytyczne obrażenia lepiej się sprawdzi, zwłaszcza w połączeniu z Infinity Edge.

W tym momencie przeciwnicy powinni już się zorientować, że z Tobą nie ma żartów i będą próbować ratować swoje żałosne istnienia za stalowymi zbrojami. Nic tak dobrze nie popsuje im dnia i niewłaściwie wydanych pieniędzy jak Last Whisper. Jeśli jednak żaden z przeciwników nie był na tyle rozgarnięty aby kupić zbroje, opóźnij ten zakup i zamiast tego kup:

Frozen Mallet znacząco podniesie twoją przeżywalność a dodatkowo twoje ataki będą spowalniać przeciwników o 30%. I życie znów staje się prostsze, teraz nie ma już skutecznej ucieczki przed Twymi strzałami. W to miejsce można umieścić dowolny inny defensywny przedmiot, zależnie od sytuacji będzie to: Randuin's Omen, Maw of Malmortius lub Warmog's Armor.

Bloodthirster znacząco zwiększa nasz sustain. Poza tym po naładowaniu go, mamy dodatkowe +30 obrażeń i 6% life steal'a. Dobra rzecz i dopełnienie naszego buildu.


Guide Top

JAK GRAĆ / HOW TO PLAYLIVING VENGEANCE - Pasywna umiejętność, Zwiększa nam szybkość ataku o 40% na 6s za killa albo asystę na wrogim Championie i o 20% na 3s na zwykłym mobku.

PIERCING ARROW [Q] - Jedna z najlepszych umiejętności do harasowania w całej grze. Przyzwoity Damage i bardzo duży zasięg.

BLIGHTED QUIVER [W] - Umiejętność pasywna, nakładające do trzech stacków na przeciwniku. Pozostałe umiejętności detonują te stacki zadając przy tym spore obrażenia.

HAIL OF ARROWS [E] - Przydatna umiejętność do spowalniania przeciwników. Na wyższych levelach można ją też wykorzystywać do famienia mobków.

CHAIN OF CORRUPTION [R] - Bardzo dobre Ulti, zatrzymujące w miejscu i zadające obrażenia, przenosi się na sąsiednich Championów przeciwnika. Rzucone w odpowiednim momencie potrafi przechylić szalę zwycięstwa na korzyść twojej drużyny.Twoim zadaniem jako ADC jest ponieść swoją drużynę do zwycięstwa w późniejszym etapie meczu. Zanim to jednak nastąpi, musisz grać bardzo ostrożnie i spokojnie sobie farmić, jednocześnie przeszkadzając w farmie przeciwnikowi. Tak więc kiedy tylko nadarza się okazja aby za darmo skubnąć przeciwnikowi trochę życia, śmiało to rób, ale pamiętaj aby nie ryzykować przy tym własnym żywotem. Nie warto wymienić życia za życie, przynajmniej nie grając ADC lub APC.

Standardowa rotacja to: AA -> R -> AA -> E -> AA -> Q Wymaga to jednak nieco wprawy w celowaniu i wyczucia. Czasami warto też odwrócić kolejność na: AA -> Q -> AA -> E -> R -> AA -> Q

*AA - Auto Attack - w tym przypadku polegający na stackowaniu [W].

Jeśli przeciwnik jest wyjątkowo wkurzający i mocno Cię harasuje, dobrym sposobem jest ukryć się w trawie i uderzyć z maksymalnie naładowanego [Q], dwa albo trzy celne trafienia powinny ostudzić jego zapędy.

Grając Varusem pamiętaj aby na maxa wykorzystywać jego W. Kiedy tylko się da, staraj się umieścić 2-3 stacki [W] na przeciwniku i wtedy zdetonować je którąś z pozostałych umiejętności.

Lasthit'uj miniony pozwoli Ci to na efektywniejszą farmę i pozwala dobrze wykorzystywać Twego passywa Living Vengeance

W gankach priorytetem jest zabicie APC lub ADC drużyny przeciwnej. Kiedy przeciwnicy są kolo siebie, używaj [R] aby ich unieruchomić i ułatwić swojej drużynie zadanie.

Zarówno Twoje [E] jak i [R] może zostać użyte kiedy ratujesz się ucieczką a przeciwnicy Cię gonią. Nie zapominaj o tym.

Nie bój się KSować to Ty jesteś Carry i musisz się sfarmić, nawet jeśli niektórzy tego nie pojmują. W ostatecznym rozrachunku liczy się tylko zwycięstwo.

Normalnie to zadanie supporta ale jeśli z jakiś powodów on tego nie zrobił, to nie żałuj pieniędzy na Warda kosztuje 75g ale może uratować Twoje życie, a wtedy zwraca się parokrotnie.

Nie inicjuj, od tego masz ludzi i cały czas trzymaj się z tyłu za Twoją drużyną. Graj mądrze i uważnie oraz wspieraj swoją drużynę a zwycięstwo przyjdzie łatwiej.


Guide Top

PARTNERZY NA LINI / LANING PARTNERSVarusem można grać na każdej lini ale najlepiej czuje się na dolnej. I najczęściej tam będziesz grał. A to oznacza, że nie będziesz sam.
Zadaniem supporta jest pomagać Tobie jak tylko się da. Powinien stawiać Wardy, ułatwiać Ci farmę i pomagać w zdobywaniu killi. A jeśli trzeba powinien poświęcić swoje życie w zamian za Twoje.
Oto lista supportów którzy najlepiej się sprawdzają w tej roli:

Alistar jako support jest świetny, ma świetne CC a do tego jest bardzo wszechstronną postacią, dobrze się skaluje bez farmy, nieźle inicjuje i jest wytrzymały.

Volibear świetnie się sprawdza z Varusem, przy dobrym zgraniu jego Rolling Thunder i twoim celnym Hail of Arrows gwarantuje niemal pewnego killa.

Taric to kolejny dobry wybór dla Varusa. Jest twardy ma leczenie i niezłego CCka a do tego aurę zwiększającą Twój pancerz.

Janna znacząco podnosi Twoją przeżywalność. Ma też CC i spowolnienie, co nieźle się sprawdza kiedy trzeba dopaść przeciwnika. Nie ma leczenia ale może nałożyć barierę absorbującą obrażenia.

Sona ma obszarowe ogłuszenie a do tego całkiem nieźle leczy, jej ataki mogą też ułatwić Ci farmienie. Jedyny minus, że jest dosyć miękka.

Soraka ma chyba najlepsze leczenie w grze a do tego może regenerować Twoją manę, co pozwali Ci więcej spamować umiejętnościami.

Leona posiada bardzo dobre CCki a do tego nieźle radzi sobie w bezpośredniej walce. Nie posiada niestety leczenia ale i tak jest niezłym supportem.