Mobafire League of Legends Build Guides Mobafire League of Legends Build Guides

Amumu Build Guide by Jaju

Not Updated For Current Season

This guide has not yet been updated for the current season. Please keep this in mind while reading. You can see the most recently updated guides on the browse guides page.21K
Views
0
Comments
0
Votes
Rating Pending
Like Build on Facebook Tweet This Build Share This Build on Reddit
League of Legends Build Guide Author Jaju

Amumu - Poradnik czyli jak wyjść z brązu mumią!

Jaju Last updated on April 22, 2014
x
Did this guide help you? If so please give them a vote or leave a comment. You can even win prizes by doing so!
Vote
Comment

You must be logged in to comment. Please login or register.

I liked this Guide
I didn't like this Guide
Commenting is required to vote!

Thank You!

Your votes and comments encourage our guide authors to continue
creating helpful guides for the League of Legends community.

Cheat Sheet

(Nie)smutna Mumia

Amumu Build

LeagueSpy Logo
Jungle Role
Ranked #20 in
Jungle Role
Win 50%
Get More Stats

Ability Sequence

3
14
15
17
18
Ability Key Q
1
8
10
12
13
Ability Key W
2
4
5
7
9
Ability Key E
6
11
16
Ability Key R

Not Updated For Current Season

The masteries shown here are not yet updated for the current season, the guide author needs to set up the new masteries. As such, they will be different than the masteries you see in-game.Masteries

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Havoc
 
 

Offense: 4

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
1/
Legendary Guardian
 
 

Defense: 23

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bandit
Intelligence
 
 
 
 
 
 
Wanderer
 
 

Utility: 3


Guide Top

Wprowadzenie

Witam, nazywam się Jaju a to jest poradnik do Amumu, którym udało mi się wyjść z brązu. Z tego też powodu chciałem podzielić się z Wami moją taktyką, czyli jak wyjść z brązu (i nie tylko!) za 1350 PZ. Zapraszam!


Guide Top

Specjalizacje

Ktoś po zobaczeniu masterek być może nazwie mnie noobem, ale mam na to odpowiedź. That's working!


Guide Top

Przedmioty

Amumu jest Tankiem, który praktycznie jedyne swoje obrażenia powoduje umiejętnością E. Umiejętność W jest bardziej skuteczna na Tanków gdyż zadaje %-owe obrażenia, a na zwykłe cele działa dobrze tylko na dłuższej mecie. Da się zbudować mumię tak, aby jednocześnie zadawała umiarkowane obrażenia i jednocześnie zachowała tankowatość, co opisałem w buildzie "Jeśli nasz team potrzebuje damage'u". Mam jeszcze jedną uwagę, chodzi o Aegis of the Legion i później Locket of the Iron Solari. Przed zbudowaniem tego itemu należy spytać naszego supporta czy zamierza go złożyć. Jeśli odpowie że tak, lepiej zbudujmy coś z przedmiotów oznaczonych jako "Dodatkowe".

Jeśli chcesz się czegoś więcej dowiedzieć o danym buildzie najedź na "+Notes" koło jego nazwy!


Guide Top

Rozdawanie umiejętności

Maksujemy E gdyż bez niego nie jesteśmy podczas ganków zadać żadnych obrażeń (W to obrażenia w czasie, którego jest mało podczas ganków). Jako następne maksujemy W gdyż jest to już zazwyczaj czas TeamFightów które trwają dłużej niż gank i wtedy ten spell zyskuje na wartości. Maksowanie Q nie przedłuża stuna, więc maksujemy go jako ostatni spell.


Guide Top

Czary Przywoływacza

Flash - wiadomo. Smite - wiadomo.


Guide Top

Faza draftu

Rozmawiamy o rankedach, więc faza pickowania championów też jest ważna. Oto co należy zrobić, aby mieć jak największe szanse na zagranie Smutną Mumią (ten dział jest napisany do niższych dywizji, rozmawiamy także o banach w niższych dywizjach, proszę o tym pamiętać, Diamenty ;) ).

1. Witamy się, chociażby skromnym "hi". Nie rozpoczynajmy od ordynarnego "JUNGLEEEE OR FEEED!".

2. Piszemy jak najszybciej "Dont ban amumu please!". Jeśli to my banowaliśmy - pomijamy ten krok

3. Następnie piszemy "I really want go to jungle with him"

4. Jeśli jesteśmy 1st pickiem, po prostu pickujemy Amumu. Tak samo jeśli to przeciwnik wybierał pierwszy, robimy to samo tyle że jako drugi pick.

5. Jeśli jesteśmy którymkolwiek z dalszych picków - pobawimy się w trade. Piszemy na czacie "Who have amumu? I want to trade".

6. Jeśli nikt nam nie odpowie to pozostaje nam się modlić aby przeciwnicy go nie wybrali. Jeśli natomiast ktoś napisze "I can/I have", możemy napisać "Which champ you want to trade"? W tym momencie powinien napisać nam kim się chce wymienić. Jeśli nie mamy championa którego on chce, piszemy jak najszybciej "I dont have tryndamere/[jakikolwiek champ], nevermind, pick him."

7. Natomiast jeżeli nasz teammate picknął amumu, a my mamy champa którego on chce, po prostu pickujemy go i czekamy aż wszyscy wybiorą swoje postacie. Wtedy dokonujemy trade'u.

Mamy Amumu! To już połowa sukcesu :)


Guide Top

Czeluście Dżungli

1. Prosimy aby mid/top pomógł nam w zabiciu blue. Mid przyjdzie - ok. Top przyjdzie - ok. Oboje przyjdą - ok. Nie spamujcie pingami ani na czacie, jeśli ktoś z topa/mida nie przyjdzie, ponieważ uda Wam się z łatwością pokonać golema w 2 osoby. Jeśli jednak taka sytuacja się wydarzy, lepiej napisz "Hard pull", w przeciwnym razie (szczególnie na niższych dywizjach) taki Siggz je*nie bombą i sobie pójdzie :)

2. Zabijamy wilki

Uwaga! Jeśli chcesz coutnerjunglować to W TYM MOMENCIE przejdź do następnej karty "Counterjungla"

3. Przechodzimy do duszków. W trakcie wykonywania tej czynności zerknijmy na wszystkie linie i sprawdźmy ogólną sytuację - zainteresuj się tylko liniami, które pushują i miej je na oku. Zabijamy wraithy.

4. Teraz idziemy po reda. Zanim zaczniemy go robić postawmy warda w krzakach najbliżej nas - będziemy ubezpieczeni od Counter Jungli.

5. W tym momencie ponownie sprawdzamy, jakie linie są spushowane w naszą stronę. Jeśli jakaś linia po naszym poprzednim "skanowaniu" dalej pushuje - wyruszamy na ganka.

6.
Jeśli zgankowaliśmy linię
Dokonujemy ponownie kontroli mapy. Jeśli już żadna linia nie jest spushowana w naszą stronę idziemy w kierunku najbliższego campu potworów w jungli i je zabijamy. (Np. Jeśli zgankowaliśmy topa - idziemy do dużego Wraitha/Wilczków. Jeśli zgankowaliśmy mida - idziemy do Duchów/Wilczków. Jeśli natomiast bota - odwiedzamy golemy.) Następnie wracamy do bazy i kupujemy itemy "Pierwszy powrót"/"Pierwszy powrót #2".
Jeśli NIE zgankowaliśmy linii
Po prostu robimy wjazd na chatę golemom. Następnie recallujemy i kupujemy przedmioty.

7.
Kontrolujemy mapę. Już wiemy co robić kiedy ktoś pushuje. Jeśli natomiast harmonia i spokój rządzą w tej chwili Summoner's Rift idziemy czyścić junglę camp po campie, sprawdzając mapę co 1/2 zabite obozy. Możemy napisać na czacie "who needs gank?" i jeśli ktoś nam odpowie odpisujemy "don't push, then i will gank" (nie pushuj, wtedy zgankuję). Obserwujemy linię i jeżeli wrogie miniony są pod naszą wieżą - pędzimy pomóc sojusznikowi.

Pamiętaj też, żeby sprawdzać stan zdrowia sojuszników. Nie pędź na gank z motyką na słońce jeśli mają oni 100-200 HP, gdyż ci ogarnięci ci nie pomogą, a ci mniej - zginą marnie. Napisz żeby zrecallowali, a ty potrzymasz linię (Recall, i will hold lane). To też jest rola dżunglera!


Guide Top

Coutnerjungle

Po zabiciu wilków udajemy się do przeciwnego Reda.

Jeśli startujemy po stronie niebieskiej, idziemy tam gdzie czerwona strzałka. Jeśli zaś jesteśmy fioletowymi, udajemy się w stronę czarnej strzałki.

Stawiamy warda, tak, aby miał on na widoku Elder Lizarda. Następnie wycofujemy się do poprzednich krzaków (zaznaczonych na niebiesko).
Teraz sprawdzamy, jaką ilość obrażeń zadaje nasz smite. Jeśli dobrze pamiętam, jest to 410 obrażeń na tym etapie gry. Następnie czekamy na wrogiego junglera. Może on postawić warda w krzakach, w których my go wcześniej postawiliśmy.


1. Enemy jungler zaczyna zabijać Lizarda. Jeśli zesmite'ował go od razu - bardzo dobrze dla nas.

2. Stoimy zaraz przed krzakami, w których postawiliśmy warda. Powinniśmy wtedy smite'em dosięgać Elder Lizarda. Jeśli go nie dosięgamy - wchodzimy do krzaków. Jeżeli wrogi jungler postawił tam warda, opóźniamy ten krok tak długo jak to się da.

3. Klikamy lewym przyciskiem myszy na reda. W lewym górnym rogu pojawi nam się jego stan zdrowia. Gdy osiągnie taki stan zdrowia, że damy radę go zabić Porażeniem, jak najszybciej to robimy! Jeśli enemy jungler już zesmite'ował go na początku, możemy poczekać do bezpieczniejszej ilości zdrowia (200-300).

4. Uciekamy jak najszybciej do swojej jungli!

Jeżeli wrogi dżungler nie przychodzi 40 sekund lub dłużej, oznacza to, że jest AFK lub poszedł counterjunglować naszego reda. W takim przypadku robimy reda sami. Starajmy się jednak Lizarda zwabić do krzaków, tak, aby móc uciec szybko w razie potrzeby.Jeżeli którykolwiek z powyższych kroków się krytycznie nie powiedzie, lub gdy ktoś z przeciwnej drużyny stanie nam przed nosem - uciekajmy. Amumu jest bardzo słaby w tej fazie gry i każdy go może pokonać 1v1, szczególnie w przeciwnej dżungli.


Guide Top

Mid/Late Game

Rolą Amumu jest głównie wspaniałe inicjowanie Teamfightów. Z tego też powodu jest ona często banowana w niższych dywizjach. Co tu dużo powiedzieć - przyciągasz się bandażem do kogoś i załączasz ulti. Jednak nie jest to takie proste - musisz uważnie obserwować ruchy przeciwników i najlepiej przyciągnąć się do niepoprawnie osłoniętego APC/ADC. Nie ultuj też od razu - poczekaj aż wszyscy się na Ciebie rzucą (Bronze Thoughts - lol, ten amumu daje na freekilla, zabić go!). Jeśli tego nie robią, to ustaw się tak, aby swoim Ultimatem objąć jak największą ilość osób. Pamiętaj też, że ważniejsze jest zestunowanie przeciwnego APC/ADC/Supporta, nie Tanka lub Offtanka. Pamiętaj o ciągłym spamowaniu E, i najlepiej mieć włączone W przed przyciągnięciem. Warto podczas "latania" załączyć sobie potkę na manę, wtedy masz większą szansę na sensowną ucieczkę z Teamfightu. Pamiętaj, że za pomocą Q możesz przyciągać się do stworów w jungli, także Smoka i Barona!


Guide Top

Wskazówki

*Q możemy użyć na wrogim minionie, aby szybko uciec z walki. Możemy to też zrobić ze stworami w dżungli. Gorzej, jeżeli ktoś już je zabił. Dlatego polecam korzystać z timera dżunglera (np. program MK JOGO). Jeżeli natomiast jesteśmy w nieowardowanej dżungli przeciwnika musimy zdać się na szczęście.

*R to nie do końca stun. Jest to debuff przez którego nie możemy castować spelli ani poruszać się. Nie przerywa on jednak np. ulta Katariny

*Jeśli przeciwny team posiada Katarinę/Galio/Miss Fortune lub jakiegokolwiek innego championa który ma Ultimate castowany, nie rozpoczynajmy TFa z Q. Po prostu wykonajmy flasha w środek przeciwnego teamu, lub po prostu w niego wejdźmy. Aby wykonać to drugie, potrzebujemy jednak trochę tenacity i dobre buty. Następnie ultujemy i czekamy aż kluczowa postać rozpocznie castowanie ulta. Wtedy zbliżmy się do niej i po prostu wykonajmy Q. Może to być kluczowa czynność do wygrania TFa.

*Zanim zagrasz Amumu na rankedzie, zagraj nim przynajmniej 10 normali. Kiedyś nie zważałem na tego typu teksty w poradnikach, jednakże teraz wiem, że im więcej gier danym championem zagram, im więcej matchupów zobaczę, im więcej będę mieć doświadczenia - tym więcej będę wygrywać. Więc niech to nie będzie jedynie ciekawostka, a nawet początek przygody z Amumu :)

*Chwilę po rzuceniu bandaża (Q) mamy jeszcze swobodę w wykonywaniu czynności. Jeśli jesteś pewny, że bandaż uderzy przeciwnika szybko wciśnij klawisz pod którym masz aktyw itemu Locket of the Iron Solari. Rób to tylko, jeśli twoja drużyna jest w zgranej kupie. Dasz wtedy shielda całej drużynie, co będzie dla Was korzystne.


Guide Top

Koniec

Bardzo dziękuję za przeczytanie poradnika. Myślę, że zainteresowałem Was postacią Amumu / Nauczyłem Was nią grać. Bardzo proszę o plusiki, jeśli Wam się on spodobał. Dajcie także znać, czy mógłbym coś poprawić, dodać, zaznaczyć, lub czy po prostu spodobał Wam się ten poradnik. Wierzcie że to zachęca do pracy :)

Jeśli podobał wam się poradnik i chcecie abym zrobił więcej, piszcie. Chętnie zrobiłbym poradnik do poniższych postaci (nie tylko w dżungli):
Lissandra
Skarner
Sejuani
Blitzcrank
Zilean
Singed
Karthus
Alistar

Poradnik jest na bieżąco aktualizowany!

Piszcie do jakich postaci jeszcze mógłbym zrobić poradnik, bo to nie są jedyne, które posiadam.
Jeszcze raz dziękuję za przeczytanie. Powodzenia na Fields of Justice!