Mobafire League of Legends Build Guides Mobafire League of Legends Build Guides

Leona Build Guide by Darkbloon

Not Updated For Current Season

This guide has not yet been updated for the current season. Please keep this in mind while reading. You can see the most recently updated guides on the browse guides page.10K
Views
1
Comments
0
Votes
Rating Pending
Like Build on Facebook Tweet This Build Share This Build on Reddit
League of Legends Build Guide Author Darkbloon

Polski poradnik do Leony - The Support Has Arrived [S4]

Darkbloon Last updated on June 7, 2014
x
Did this guide help you? If so please give them a vote or leave a comment. You can even win prizes by doing so!
Vote
Comment

You must be logged in to comment. Please login or register.

I liked this Guide
I didn't like this Guide
Commenting is required to vote!

Thank You!

Your votes and comments encourage our guide authors to continue
creating helpful guides for the League of Legends community.

Ability Sequence

1
7
10
12
13
Ability Key Q
3
4
5
8
9
Ability Key W
2
14
15
17
18
Ability Key E
6
11
16
Ability Key R

Not Updated For Current Season

The masteries shown here are not yet updated for the current season, the guide author needs to set up the new masteries. As such, they will be different than the masteries you see in-game.Masteries

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Havoc
 
 

Offense: 0

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Legendary Guardian
 
 

Defense: 14

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bandit
Intelligence
 
 
 
 
 
 
Wanderer
 
 

Utility: 16


Guide Top

WPROWADZENIE

Hej!

Witajcie w moim skromnym (i dość krótkim, choć to może się zmienić) poradniku do Leony. Mainuje supporty i właśnie Leonę, więc mogę powiedzieć, że wiem dość dużo o niej i innych supportach. Mimo, że wiele ludzi mówi, że jest ona trudna do nauczenia ja myślę inaczej. Jest ona pierwszym supportem który w pełni opanowałem i jeżeli lubicie grać agresywnymi supportami lub ogólnie agresywnymi championami to powinna wam się ona spodobać.

Poradnik został stworzony 7 czerwca 2014.


Guide Top

PLUSY I MINUSY

PLUSY

  * Ma trzy CC - Q, ulta i krótkie E
  * Jest bardzo tankowata z swoją tarczą (W) nawet na początkowych lvlach
  * Bardzo dobrze sprawdza się z agresywnymi ADCkami, którzy są dobrzy w duelowaniu
  * Potrafi ochronić swojego ADC przed niespodziewanymi gankami przez combo ult -> przyciągnięcie -> Q
  * Jeżeli już wraz z ADC wybierzecie sobie jakiś target to bardzo trudno mu uciec przez tankowatość Leony, która pozwala jej na długie przebywanie pod turretem, no i oczywiście ma te swoje CC, dlatego jest dobrym chaserem
  * Jej AOE ult potrafi zestunować nawet cały przeciwny team
  * Potrafi dobrze carry'ować jako support, jeżeli twój ADC chociaż reaguje na twój engage i focusuje przeciwnego ADC to powinieneś pomóc mu zdobyć parę killi na linii bez jakiś wielkich plejsów
  * Nawet jeżeli twój ADC nie chce się wbijać z jakiegoś powodu to Leona ma całkiem niezły poke. E -> Q -> W i odchodzimy.
  * Bardzo dobrze jest gankować linię, na której jest Leona (przez jej CC), dzięki czemu praktycznie każdy gank twojego junglera powinien się zakończyć killem albo chociaż flashem przeciwników.MINUSY

  * Bez swojego ADC nie potrafi zrobić absolutnie nic, nie ma żadnego dobrego wave clearu oprócz W, więc jeżeli twój ADC jest AFK albo po prostu nie ma takiego w teamie z jakiegoś powodu to jeżeli zostaniesz sam na linii prędzej czy później stracisz całego bota (w przeciwieństwie do np. Sony albo Soraki, które dobrze czyszczą miniony ze swoich Q)
  * Jeżeli twój ADC nie chce/nie lubi grać agresywnie to będziesz praktycznie bezużyteczny w fazie laneowania. To samo gdy twój ADC jest do tyłu i może nie przeżyć twojego engagu jeżeli przeciwny team jest myślący. Jest ona więc baardzo zależna od ADC, jeżeli jest on przeciętny to można go nafeedować, jeżeli jest zły no to cóż...
  * Jeżeli nie trafisz ze swojego E przed lvlem 6 to nie zrobisz swojego comba, więc jeżeli przeciwnicy potrafią uniknąć tego skillshota to będzie trudno. Po 6 jest już lepiej, bo jest ult którego trudniej przewidzieć i uniknąć.
  * W mobilnych ADC może być bardzo trudno się wbić, gdyż mogą odsunąć się od E albo ulta. To samo jeżeli przeciwnym supportem jest np. Morgana, która może użyć spell shielda na ADC w momencie gdy się już do niego przyciągniesz, przez co nie będziesz mógł go zestunować z Q albo z ulta.
  * Nie ma żadnego heala oprócz pasywki z Face of the Mountain.


Guide Top

MASTERIESY

Większość buildów na Leonę supporta z jakimi się spotkałem mają masteriesy 0/9/21 albo coś podobnego, więc pewnie zastanawiacie się czemu u mnie jest 0/14/16 - już wyjaśniam. Według mnie Leona o wiele lepiej sprawdza się, gdy jest więcej defensywnych masteriesów.

Popatrzmy sobie na masteriesy z tego buildu który właśnie ma 0/9/21.

Strength of Spirit raczej nie sprawdza się na Leonie, gdyż jako support nie będziemy stackowali many poprzez Rod of Ages czy Tear of the Goddess

Inspiration akurat jest jedną z niewielu materiesów z tego drzewka, które mogłyby się przydać Leonie, ale i tak jak dla mnie lepszy jest np. taki Hardiness .

Bandit jest o wiele lepszy na zasięgowych supportach, wystarczy pięć razy uderzyć jakiegoś przeciwnego championa by zdobyć te 15 golda, które jako champion walczący wręcz dostajemy tylko przy killu lub asyście. Mogłoby to dać pokaźną liczbę golda tylko jeżeli będziemy nafeedowani.

Nie mniej, są to tylko materiesy, jakieś ogromnej różnicy nie robia. Jeżeli komuś bardziej podoba się 0/9/21 to nie robi niczego źle, po prostu według mnie Leona 0/14/16 sprawdza się lepiej. Te 5 armora pomaga w engagowaniu a +3% maksymalnego zdrowia bardzo dobrze działa w late.


Guide Top

RUNY

Runes

Greater Seal of Armor
9

Greater Mark of Armor
9

Greater Glyph of Scaling Magic Resist
9

Greater Quintessence of Health
3

Tutaj też dużo zależy od tego jak wy wolicie grać. Ja wolę więcej początkowego armora, ale marki na armor można zamienić na magic penetration jeżeli chcecie robić trochę więcej dmgu. Seali raczej nigdy nie zmieniamy. Glyphsy można zmienić na flat magic resistance jeżeli chcecie więcej początkowego MR, ale zazwyczaj lepsze są skalowane, bo dadzą więcej później w team fightach, a na początku będziecie mieli styczność tylko z ADC i (zazwyczaj) AP supportem, który dużo dmgu nie będzie robić.

Quinty można zamienić na te dające golda co 10 sekund, ale generalnie te na zdrowie wydają mi się najlepsze.


Guide Top

SUMMONERSY


Zawsze bierzemy Flash, tak jak na prawie każdej postaci. Zazwyczaj bierzemy także Exhausta, którego używamy na linii TYLKO na ADC, nigdy na supporcie, chyba że zabiliśmy już ADC i chcemy dać naszemu ADC double killa a support oddala się w stronę wieży a my nie mamy wystarczająco HP by stać pod turretem.
- Dobry odpowiednik Exhausta, niestety może się zdarzyć że sksujesz tym summonersem killa, którego dostał by ADC.

- Również bardzo dobry odpowiednik Exhausta, jeżeli twój ADC zdecydował się wziąć Ignite'a.


Guide Top

UMIEJĘTNOŚĆI


Pasywka Leony, która zdecydowanie pomaga w zdobywaniu killów dla twojego teamu. Na ostatnim poziomie daje aż 140 dodatkowego dmgu. Pamiętaj, że Leona sama nie może "zaktywować" tej pasywki, jedynie inne osoby w twoim teamie. Krótko mówiąc, przeciwnicy dostają debuffa kiedy użyjesz na nich jakiegoś skilla i jeżeli ktoś z twojego teamu go zaatakuje kiedy ma debuffa dostaje określoną ilość dodatkowego dmgu.Umiejętność którą zazwyczaj biorę jako pierwszą. Modyfikuje jej autoatak, zadaje dmg i stunuje na 1.25 sekund. Ma też dość krótki cooldown, bo tylko 7 sekund na ostatnim lvlu bez żadnego cooldown reduction. Warto wspomnieć, że resetuje to jej autoataki. Więc jeżeli np. zostanie postawiony obok nas ward, to jeżeli zautoatakujemy go i użyjemy na wardzie Q to drugi autoatak nastąpi natychmiast po Q, przez co Leona może zniszczyć warda bez używania trinketa. Można także tak robić na championach, by zadać im więcej dmgu (jeden autoatak więcej). Q działa także na turrety, więc tak samo można użyć tego tricku. Ja maxuje to jako drugie, ale równie dobrze można zmaxować drugie E albo naprzemiennie Q i E.Moja ulubiona umiejętność Leony. Dostaje ona dodatkowy armor i magic resistance na 6 sekund. Ma to także odpowiednie przeliczniki, które sprawiają że im więcej itemów mamy tym lepsza jest ta tarcza. Im więcej armorów mamy z itemów/masteriesów/run tym więcej armora daje ta tarcza. Dodatkowo po 3 sekundach zadaje on AOE dmg, które pomaga w pushowaniu. Zawsze maxujemy to pierwsze, gdyż daje nam duuużo tankowatości, nawet na początkowych lvlach.Przyciągnięcie Leony. Tutaj nie trzeba dużo wyjaśniać, Leona przyciąga się do championów (nie można się przyciągać do minionów ale dmg zostanie im zadany). Po przyciągnięciu się do kogoś dostaje on krótkiego stuna na 0,5 sekundy. Warto też wspomnieć, że Leona przyciągnie się do ostatniego championa dotkniętego tą umiejętnością, więc jeżeli support stoi przed ADC a wy użyjecie tej umiejętności to support dostanie dmg, ale przyciągniecie się do ADC (jeżeli starczyło wam zasięgu oczywiście). Możemy maxować to jako drugie, trzecie lub naprzemiennie z Q.Ulti Leony, AOE stun który dodatkowo zadaje całkiem przyjemny dmg, do tego ma dość duży zasięg. Zestunowane na 1,5 sekundy zostaną jedynie osoby, które są w samym środku naszego ulta, te na pobrzeżach zostaną spowolnione na 1,5 sekundy. W team fightach najlepiej próbować rzucić tego ulta tak, by zestunował/spowolnił jak najwięcej osób. Dajemy punkcik do niego wtedy, kiedy możemy.


Guide Top

OGÓLNE PORADY

To byłoby na razie na tyle. Chciałbym ten poradnik rozszerzyć jeszcze o porady jak grać w early/mid/late gamie ale tak szczerze to nie ma tutaj dużo do rozszerzania. W early najczęściej będziecie siedzieli cały czas w krzakach, szukając okazji do engagu na ADC. Najlepiej zrobić to od razu na lvlu 2, gdy macie E i Q. Przeciwnicy najczęściej nie spodziewają się tego tak szybko, a jeżeli są trochę do tyłu z expem i są jeszcze na 1 lvlach to powinno pójść całkiem spoko. Oczywiście trzeba pamiętać o wardowaniu i chronieniu ADC. Po zniszczeniu wieży na bocie warto trochę poroamować - samemu lub z ADC i pomóc innym liniom.

W team fightach najczęściej stoicie przed ADC lub obok niego i peelujecie. Zaczynacie team fight z ultem, ewentualnie to wy możecie całkowicie engagować jeżeli wasz team nie ma żadnego innego dobrego engagu. Nie bój się diveować, chyba, że pod turretem jest dużo przeciwników lub mają dużo CC.

Pamiętajcie o wardach przy dragonie a w szczególności przy baronie. Może zdarzyć się tak, że nawet nie zauważysz kiedy przeciwnicy go zrobią. Nie szczędź także golda na pink wardy. Pamiętaj też zawsze, że życie ADC lub APC jest ważniejsze niż twoje, na początku gry i w szczególności na końcu, kiedy do respawnu jest nawet 50 sekund. Więc jeżeli zdarzy się sytuacja, że możesz ochronić swojego APC lub ADC (przed np. ultem Caitlyn, ultem Jinx, czymkolwiek) samemu umierając - zrób to.

Zostawcie komentarz, jeżeli podobał wam się poradnik (lub nie) i jeżeli chcecie bym go może rozwinął (lub nie).